MR tahlilinde beyindeki küçük lekeler ve HIV beyinde leke yapar mı?

MR tahlilinde beyindeki kücük lekeler hakında soru sormıstum ve büyük ihtimal zararsız lekelermiş demistim sizde emari görmem lazım yazmısınız ama emarın fotosu bende yok atma imkanımda yok hiv test sonuclarınıda size atmıstım Benim tek merak etim konu hiv direkt dorudan beyinde leke yaprmı yani bunu gibi vakalarınız varmı Bide 90.gündeki anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikor testinin negatifligi cok büyük olasılıkla dogrumıdur ?Biliyorum 6. Ay daha etkili ama 90. Günde büyük olasılıkla dogru sonuc verirmi

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle şu bilgiyi konunun uzmanı olarak vermek isterim. HIV enfeksiyonu direkt ve doğrudan  beyinde lekeler yapmaz. Zaten tahlil sonuçlarınızda da HIV enfeksiyonu geçirildiğine dair bir bulgu yok. Sonuçlar temiz.
Beyindeki lekeler bir çok nedene bağlı olabilir. Bunun sebebini ortaya koymak için de MR sonuç raporunu okumak gerekir.

Tıp literatüründe hele test sonuçları negatif olan birinde beyinde leke görüldüğüne dair bir bulgu yok. Bu şekilde rastladığım bir vaka da yok. Bu yönde içiniz rahat olsun.

90. günde yani 3. ayda anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikor testi negatif çıktığında biz hastalarımıza konu kapanmıştır. Sizde HIV enfeksiyonu yok deriz. Sonuç olarak içiniz rahat olsun.

HIV enfeksiyonu yok ve HIV a bağlı beyinde bir leke durumu da belirttiğiniz bilgilere göre mümkün değil.